Dwór-Lwowski.pl

Dom, Ogród, Budownictwo, Wnętrze

Jak wybrać drzwi wewnętrzne, czyli co musisz wiedzieć przed zakupem

Jak wybrać drzwi wewnętrzne, czyli co musisz wiedzieć przed zakupem

Drzwi wewnętrzne znajdują się w każdym domu i mieszkaniu. Są tak oczywiste, że często nawet nie zauważamy ich obecności. Rzadko się je zmienia, więc sporo osób nie ma lub nigdy nie będzie miało okazji do ich samodzielnego wyboru i zakupu. Wbrew pozorom to wcale nie jest łatwe. Na co trzeba zwracać uwagę przygotowując się do zakupu drzwi wewnętrznych?

Nie tylko skrzydło


W wielu sklepach możesz spotkać się z tym, że drzwi nie są sprzedawane w kompletach. Osobno podana jest cena skrzydła oraz osobno wyceniona jest ościeżnica. Zdarza się też, że ościeżnice są podzielone na pojedyncze belki – pionowe i poziome. Komplet musi zawierać też zawiasy oraz klamkę. Ich cenę również trzeba oddzielnie doliczyć do kosztów stworzonego wcześniej zestawu. Szukając, więc drzwi wewnętrznych pamiętaj, że będziesz potrzebował dużo więcej niż samo skrzydło. Uwzględnij to, gdy będziesz planować swój budżet.

Różne cechy, różne potrzeby


Producenci drzwi wewnętrznych najczęściej przygotowują całe ich serie. Produkty z jednej linii mają dokładnie ten sam kolor i elementy wzornictwa, ale różnią się pewnymi szczegółami. Podstawowym z nich jest obecność lub brak przeszkleń. W końcu nie są one potrzebne we wszystkich pomieszczeniach. Co ważne, przeszkleń może być różna ilość. Są drzwi wewnętrzne, które mają tylko wąski pasek szkła oraz są takie, które mają prawie całą powierzchnię wypełnioną szkłem. Wybór jest właściwie wyłącznie kwestią gustu. Warto jednak wiedzieć, że drzwi przeznaczone do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, np. łazienka czy pralnia mają dodatkowe otwory. Ich zadaniem jest ułatwienie wymiany powietrza pomiędzy pomieszczeniami. Dzięki temu nawet, gdy drzwi są zamknięte, w rozgrzanej łazience można swobodnie oddychać, a na suficie i ścianach nie rozwija się grzyb.

Kwestia wyboru


Przy zakupie drzwi wewnętrznych często największym problemem jest określenie, czy skrzydło ma być lewe, czy prawe. Oznacza to stronę, na którą drzwi będą się otwierać. Właściwie nie ma żadnych sztywnych reguł, które wyznaczałyby, jak należy postępować. Najlepiej jest stanąć w pomieszczeniu i wyobrazić sobie odruchowe otwarcie drzwi. Wielu ludzi podświadomie wie, jakie rozwiązanie będzie najbardziej praktyczne i wybiera ją intuicyjnie. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto poprosić o poradę specjalistę lub osobę, która będzie montować drzwi. Najważniejsze jest jednak, by korzystanie z nich było wygodne, a otwarte skrzydło nie przeszkadzało w poruszaniu się.

Piękne uzupełnienie


Drzwi wewnętrzne są doskonałym dopełnieniem wystroju wnętrza. Powinny być dopasowane do koloru ścian, mebli oraz stolarki okiennej. To element, którego wago nie sposób przecenić. Spina on projekt w spójną całość. Drzwi mają oczywiście też wiele cech użytkowych. Są po prostu praktyczne. Pomagają oddzielić od siebie przestrzenie poszczególnych pomieszczeń. Zapewniają intymność oraz do pewnego stopnia wygłuszają pomieszczenie. Co ważne, drzwi z przeszkleniami nie są barierą dla światła, które jest przez nie widoczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.