Dwór-Lwowski.pl

Dom, Ogród, Budownictwo, Wnętrze

Ożywiające dekoracje – różne oblicza i sposoby

Ożywiające dekoracje – różne oblicza i sposoby

Każdy z nas świetnie się orientuje, że dekoracje potrafią pięknie ożywić każde wnętrze. Niemniej jednak wiadomo – to nie jest tak, że podejdziemy do półki z napisem dekoracje, weźmiemy coś na chybił trafił i od razu będziemy mieć w domu piękną, ożywiającą dekorację. Jak zatem to zrobić, aby ożywić swoje wnętrze?

Ożywiające dekoracje a styl aranżacji wnętrza

Przede wszystkim dekoracje powinny jak najbardziej pasować do danego stylu aranżacji wnętrza, jaki mamy w domu. Poniżej przedstawimy najważniejsze style oraz co można do nich dopasować.

Skandynawska surowość – to najpopularniejszy dzisiaj styl i tu trzeba przede wszystkim pamiętać, że kolory, nawet jak są mocne, to jednak powinny być raczej przygaszone. Świetnie jednak sprawdzą się wszystkie oryginalne dekoracje, mające w sobie coś naturalnego np. wazon z drewna, fototapeta…

Klasyka gatunku – do stylu klasycznego oczywiście doskonale pasują wszelkie dekoracje takie jak obrazy, delikatne bibeloty z porcelany, podstawki do książki itp.

Prowansalsko i rustykalnie – dzisiaj także wiele osób decyduje się na zaaranżowanie np. kuchni na modłę prowansalską. Tu jako dekoracje pięknie sprawdzą się oczywiście dodatki wykonane z drewna, kamienia, czy w odcieniu lawendy.

Kolonialnie i egzotycznie – nie brakuje obecnie także miłośników kolonialnego stylu. Tu oczywiście doskonale będą pasować dodatki przypominające podróże – skórzane walizy, pamiątki z podróży, bibeloty. Ładnie również prezentują się tutaj dodatki wykonane z wikliny.

W wielkomiejskim stylu – styl industrialny ma na pewno wiele do zaoferowania. Pięknie jako ożywiające dekoracje sprawdzą się tu stare maszyny np. stara maszyna do szycia albo klasyczne dodatki w barwie butelkowej zieleni, przygaszonej czerwieni czy też czerni.

Nietypowe ożywiające dekoracje

Omówiliśmy mniej więcej, na co trzeba zwracać uwagę przy różnych stylach aranżacji wnętrz. Warto jeszcze jednak wspomnieć o rzeczach , które mogą w ogóle stanowić taką ożywiającą dekorację. Oczywiście bez wątpienia będą to wszystkie rzeczy typu wazony, zasłony, dywaniki, bibeloty itp. Co jednak jeszcze może tworzyć ożywiającą, nieco mniej typową dekorację?

Zdjęcia – z wypraw, rodzinne, pejzaży. Jeśli tylko umiemy je robić, to świetnie sprawdzą się one, w pasujących do stylu wnętrza ramkach, jako idealne dekoracje.

Ściany – a czemu nie? Przede wszystkim dzisiaj ściany można zaaranżować naprawdę świetnie przy pomocy bardzo prostych rzeczy. Można narysować na nich cegłę, nadać im fakturę, ciekawie wyeksponować rury, czy nawet grzejnik na ścianie ubrać w ramy i przedstawić jako awangardowy obraz. Dodatkowo na ścianie można przykleić chociażby tablicę samoprzylepną i pisać na niej codzienne motta itp.

Samodzielnie wykonane ożywiające dekoracje

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że wiele dekoracji to w zasadzie możemy sobie zaaranżować sami. Rozejrzyjmy się dokoła siebie – może gdzieś wystarczy pomalować złotym spray’ em ramki do zdjęć czy lampę albo nakleić kolorową folię na szafkę? Czasem takie drobne rzeczy w pełni wystarczą!