Dwór-Lwowski.pl

Dom, Ogród, Budownictwo, Wnętrze

W jakich sytuacjach warto zamówić profesjonalną wycenę mieszkania?

W jakich sytuacjach warto zamówić profesjonalną wycenę mieszkania?

Dla każdego właściciela jego mieszkanie jest najpiękniejsze. Urządził je, często też samodzielnie wyremontował i zainwestował w nie sporo pieniędzy. To oczywiste, więc że przy wycenie chciałby je odzyskać. Z tego powodu, właścicielom jest niezwykle trudno podać obiektywną cenę ich mieszkania lub domu. W związku z tym warto rozważyć skorzystanie z profesjonalnej wyceny mieszkania. W jakich sytuacjach jest to szczególnie zalecane?

Sprzedaż mieszkania


Wycena mieszkania to podstawa. Znajomość realnej wartości nieruchomości jest niezbędna do tego, by ustalić jej cenę i wiedzieć jak bardzo można ją negocjować. Oczywiście, cena za jaką mieszkanie zostanie sprzedane nie musi wcale pokrywać się z jego wyceną. Ocena wartości mieszkania jest równoznaczna z określeniem ile ono powinno kosztować, ale nie jaka będzie jego cena. Niektóre nieruchomości są sprzedawane powyżej swojej wartości, a inne poniżej jej. Dużo zależy od zdolności samego sprzedającego oraz od klienta i jego motywacji. Są sytuacje, w których klienci gotowi są nawet przepłacić byle tylko kupić wymarzone mieszkanie. Są też takie, w których nikt nie jest zainteresowany mieszkaniem oferowanym po cenie rynkowej. Warto, więc zachować zdrowy rozsądek. Wycena mieszkania przez rzeczoznawcę jest jedynie wytyczną. Pokazuje kierunek w jakim masz zmierzać, ale nie gwarantuje Ci, że go osiągniesz.

Zamiana


Czasem pojawiają się ofert zamiany mieszkania lub domu. Polega to na tym, że osoby zawierające umowę zamieniają się nieruchomościami. W grę nie wchodzi zwykłe kupno, bo w zamianie nie biorą udziału pieniądze. A przynajmniej nie odgrywają głównej roli. Warto, więc wycenić mieszkanie, by poznać jego wartość. Dzięki temu można porównać wartość obu lokali oraz zadecydować, czy zamiana dojdzie do skutku. Na tej podstawie można tez ustalić dodatkowe jej warunki, np. dopłatę określonej kwoty. Ta sama sytuacja pojawia się też, gdy dochodzi do podziału majątku w przypadku rozwodu lub rozwiązania spółki.

Wynajem


Wycena mieszkania może też być potrzebna do ustalenia ceny wynajmu. Nie zawsze jest to łatwa sprawa. Pod uwagę trzeba wziąć wiele aspektów. Wartość mieszkania jest jednym z nich. Im jest ono lepiej urządzone, im więcej zawiera udogodnień, tym wyższa będzie cena jego wynajmu, czyli czynsz. Oczywiście, trzeba też dostosować tę cenę do czynszu pobieranego w innych mieszkaniach w okolicy. Jeśli będzie się ona drastycznie różnić, to najprawdopodobniej nikt nie zainteresuje się taką ofertą.

Dziedziczenie spadku


Nieruchomości często wchodzą w masę spadkową. Jednak ich rzeczywista wartość zazwyczaj nie jest znana. Wycena mieszkania pozwala na poznanie jej oraz na uczciwe rozliczenie się z urzędem skarbowym. Rzeczoznawca jest jedyną osobą, która może legalnie określić cenę mieszkania. Jego opinia jest właściwie niepodważalna i dla większości urzędów jest po prostu ostateczna. Taka opinia jest dowodem na to, że podana wartość mieszkania nie została zaniżona przez spadkobiercę, a podatek został odprowadzony we właściwej wysokości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.