Dwór-Lwowski.pl

Dom, Ogród, Budownictwo, Wnętrze

Fotel uszak, czyli wygoda i elegancja w jednym

Fotel uszak, czyli wygoda i elegancja w jednym

Fotel uszak to prawdziwy hit. W ciągu ostatnich kilku sezonów podbił serca projektantów wnętrz, a później wszystkich innych. W związku z tym, fotele tego typu coraz częściej można zobaczyć w zwykłych salonach. Jaka jest ich historia? Co stoi za ich popularnością? Dlaczego mają tylu miłośników?

Niezwykła wygodna


Fotele uszaki wyróżniają się tym, że są bardzo wygodne. Ich charakterystyczny kształt zapewnia doskonałe oparcie plecom i umożliwia komfortowy wypoczynek. Odpowiada za to wysokie oparcie. „Uszy”, od których wzięła się nazwa tego mebla pełnią właściwie wyłącznie funkcje ozdobne. Fotele te są często sprzedawane w kompletach z podnóżkiem. Wtedy, umożliwiają też wyprostowanie nóg i przyjęcie pozycji, w której można nawet spać. Fotele uszaki mają szerokie siedziska i szerokie oparcia. Mają też wysokie podłokietniki. Osoby, które w nich siadają mogą odnieść wrażenie, że są otulane przez mebel. Dzięki temu spędzanie w nim czasu jest wyjątkowo przyjemne.

W dobrym stylu


Fotele typu uszak są stylowe. Można je uznać za przejaw dobrego gustu, a projekt z ich wykorzystaniem trudno jest popsuć. Pasują do wielu wnętrz – tych nowoczesnych, klasycznych jak i tych urządzonych w stylu prowansalskim. Kojarzą się z przytulną chatką babuni, ale ostatecznego charakteru nadaje mu materiał oraz kolor tapicerki. Szczególnie popularne są meble w pastelowych obiciach – błękitach, różach, seledynach oraz odcieniach żółci. Często też można spotkać modele o kolorze morskim i musztardowym. Zazwyczaj materiałem na obicia jest miękki plusz, ale nie jest to sztywną regułą. Zdarzają się też egzemplarze, które nawiązują do ludwikowskiej Francji. Fotele te są obite w królewską czerwień oraz bordo. Te głębokie odcienie czerwonego wina są eleganckie, a w połączeniu z lekkim wzornictwem fotela sprawiają, że całość nie wydaje się przytłaczająca. Nawet w tych odcieniach to wciąż fotel, a nie tron.

Nie tylko do salonu


Fotel uszak jest meblem bardzo uniwersalnym. Może być praktyczną ozdobą salonu, ale nie jest z nim ściśle związany. Doskonale będzie też prezentował się w sypialni czy w pokoju dziecinnym. Co ważne, fotel prezentuje się świetnie nawet wtedy, gdy nie występuje w komplecie. W związku z tym może być wykorzystywany właściwie w każdym wnętrzu. Nic nie stoi na przeszkodzie by ustawić go samotnie w kącie pokoju. Będzie tam świetnym miejscem do poczytania książki, wypicia kawy, czy po prostu krótkiej drzemki.

Z długą historią


Fotele uszaki mają bardzo długi rodowód. Klasyczne modele pasują do aranżacji wiktoriańskich. Przypominają bogate, królewskie trony. Nowoczesne mają lżejszy design. Pochodzą ze Skandynawii. Fotele te mają na oparciu ozdobne guziczki lub rzadziej – pikowanie. Są doskonałym uzupełnieniem dla pomieszczeń urządzonych z rozmachem. Bardziej współczesne wersje pasują do wnętrz industrialnych oraz minimalistycznych. Wiele osób decyduje się na wykorzystanie ich jako jedyny barwny element wystroju. Ich styl jest tak uniwersalny, że pasuje do wszystkich typów mebli.