Dwór-Lwowski.pl

Dom, Ogród, Budownictwo, Wnętrze

Półautomat spawalniczy – jak kupić i nie żałować?

Półautomat spawalniczy – jak kupić i nie żałować?

Zakup półautomatu spawalniczego nie jest wcale prosty. To dość drogie urządzenie, więc przed zakupem trzeba się dobrze zastanowić, by być z niego zadowolonym. Oznacza to też, że trzeba rozważyć wszystkie możliwe opcje. O czym należy wiedzieć? Czym charakteryzuje się taki półautomat? Na co zwracać uwagę?

Nowy czy używany?


Półautomat spawalniczy jak już wspomniano to urządzenie, którego ceny zaczynają się od tysiąca złotych. Kończą się w okolicach czterech tysięcy. To poważny wydatek, który może zrujnować niejedną kieszeń. W związku z tym pod uwagę można wziąć zakup urządzenia z drugiej ręki. Należy jednak pamiętać, że sprzęt używany może okazać się bardziej awaryjny niż nowy. Nigdy nie można mieć 100% pewności, co do tego jak korzystał z niego pierwszy właściciel. Przed zakupem warto się dobrze przyjrzeć urządzeniu. Im szybciej znajdziesz jego wady, tym lepiej. Zwłaszcza, że mogą one być początkiem do rozmowy na temat ceny sprzętu.

Do wielu prac


Półautomaty spawalnicze są wykorzystywane w fabrykach, warsztatach ślusarskich, blacharskich i warsztatach naprawczych. Są to potężne maszyny ważące po kilkadziesiąt kilogramów. W przydomowych garażach można znaleźć ich mniejsze wersje. Ważą do czterdziestu kilogramów i są prostsze w obsłudze niż urządzenia profesjonalne. Służą do spawania, czyli trwałego łączenia dwóch materiałów poprzez ich stopienie i ponowne scalenie z wykorzystaniem dodatkowego materiału spajającego. Dotyczy to głównie metali, w tym stali. Rzadziej – tworzyw sztucznych.

MIG i MAG


Czytając o półautomatach spawalniczych możemy spotkać się ze skrótami MIG i MAG. Co oznaczają te zagadkowe litery? Otóż są one nazwą metody spawania. MIG, czyli Metal Inert Gas to spawanie łukowe elektrodą topliwą w osłonie gazu obojętnego. Drugą wersją jest MAG, czyli Metal Active Gas. To spawanie łukowe w osłonie gazu aktywnego chemicznie. Nowoczesne półautomaty mają możliwość wykorzystywania obu tych metod. Ogólnie nazywane są one spalaniem w osłonie gazu. Należą one do najbardziej popularnych metod spawania.

Dlaczego półautomat?


Praca z jego wykorzystaniem jest prosta. Urządzenie sporą część pracy wykonuje samo. Fachowcy twierdzą, że korzystanie z półautomatów nie wymaga zbyt wielkiej wiedzy. Wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk. Koordynacja ruchów ręki nie jest konieczna. W związku z tym, praca jest łatwiejsza niż przy spawaniu tradycyjną elektrodą otuloną. Wymaga mniejszej precyzji.

A co z wadami?


Spawania jest czynnością, która jest obciążona sporym ryzykiem. Nieumiejętne podejście do tematu może sprawić, że materiały zostaną połączone ze sobą w sposób niechlujny i mało estetyczny. W związku z tym, niezwykle ważne jest by przywiązywać wagę do szczegółów. Z półautomatem spawalniczym to nie będzie trudne. Żeby spoiny były mniej widoczne potrzebna jest odrobina wprawy. Na szczęście, można ją zdobyć nawet w warsztacie zlokalizowanym we własnym garażu. Wiele zależy od umiejętności spawacza. Jeśli na początku Ci nie wychodzi, to nie przejmuj się i ćwicz dalej.