Dwór-Lwowski.pl

Dom, Ogród, Budownictwo, Wnętrze

Styl rustykalny w aranżacji wnętrz – czym się charakteryzuje?

Styl rustykalny w aranżacji wnętrz – czym się charakteryzuje?

Styl rustykalny obecnie na nowo staje się popularny i wraca do mody. Jedną z jego wiodących cech jest prostota, tak ceniona we współczesnej ornamentyce przestrzeni. Oto inne, popularne cechy stylu rustykalnego.

Cechy stylu rustykalnego kiedyś i dziś…


Styl rustykalny wiąże się z budownictwem wiejskim, które posiada wielowiekową tradycję. W odniesieniu do tego stylu wskazuje się jednak, że najczęściej pojawiają się w nim motywy z końca XIX wieku i początku XX. Co, jednak ciekawe nie oznacza to minimalizmu w zakresie wystroju wnętrz.
Rustykalizm stawia na podobieństwa wnętrz do wystroju chat polskich z dawnych lat. Choć nie były one wielkie, jednak wyróżniały je unikalne kolory, wzory, powtarzające się motywy ludowe, naturalne materiały itp. Część wnętrz zachowanych w tym klimacie nawiązuje do aranżacji gospodarstw wiejskich ze Skandynawii, w tym przede wszystkim Szwecji. Meble są proste w formie, a dekoracje posiadają stonowane kolory. Stawia się na naturalne produkty, takie jak np. drewno, które sprawiają, że wnętrza wyglądają przytulnie, choć na pozór surowo. Aby je ocieplić stosuje się dodatki materiałów. Modne są kolorowe firanki, hafty, serwetki z motywem ludowym i dodatki z nadrukiem zwierząt, ptaków itp.

Co stanowi o rustykalności danego wnętrza?


Charakter wnętrza zachowanego w klimacie rustykalnym podkreślają dodatki z motywem popularnym wśród chat wiejskich z końca XIX wieku i początku XX. Zdobnictwo nie jest skromne ani minimalistyczne, jednak nie cechuje go też przesada. Rustykalność często jest określana jako „ludowość”, co posiada swoje uzasadnienie we wzornictwie. Popularne są koronki na firankach i haftowane obrusy. Znacznie bardziej w oczy rzuca się m.in. sam wystrój i zagospodarowanie wnętrz, w tym popularny piec kaflowy z solidnymi drzwiczkami. Obecnie rzadko się je buduje, jednak w starszych wnętrzach to obowiązkowy element wystroju. Zamiast niego można spotkać obecnie np. rustykalny kominek.

Styl rustykalny w obecnym designie wnętrz


Wiele osób decyduje się odtworzyć styl rustykalny we współczesnym wzornictwie wnętrz. Najczęściej dotyczy to takich pomieszczeń jak np. salon lub kuchnia. Sposoby na odtworzenie dekoracji przestrzeni rodem z minionych wieków często bazują na pozostawieniu słupów i belek w ich naturalnym kolorze. Istotne jest również pozostawienie szerokich i grubych desek na podłodze i wybór dodatków wykonanych z naturalnych materiałów, w tym: drewna, ceramiki i kamienia. Do kuchni często kupuje się miedziane lub mosiężne moździerze, które kojarzą się ze stylem dawnych, polskich chat.
Niebagatelne znaczenie w stowarzyszeniu klimatu rustykalnego mają dodatki, jakie można obecnie bez problemu kupić. Są to przede wszystkim stare zegary, komody, figurki i obrazki, które przedstawiają sceny z życia na wsi. Pasują do nich doniczki ceramiczne lub drewniane, komponujące się z innymi elementami designu z naturalnych materiałów. W ten sposób tworzy się skomponowaną całość, harmonijnie łączącą się z makatami na ścianie i przedmiotami np. z wikliny.