Dwór-Lwowski.pl

Dom, Ogród, Budownictwo, Wnętrze

Płyty rezolowe – czym są i dlaczego warto z nich korzystać?

Płyty rezolowe – czym są i dlaczego warto z nich korzystać?

Termoizolacyjne płyty rezolowe to swoiste novum na rynku ociepleń. Wyróżnia je sztywna, mocna konstrukcja, bardzo korzystna wartość współczynnika przewodzenia ciepła, a także łatwość montażu. Czym jeszcze wyróżniają się one na tle konkurencji i kiedy warto je stosować?

Czym są płyty z pianki rezolowej?

Pod względem konstrukcyjnym płyta rezolowa składa się ze sztywnej pianki, którą pokryto dwoma różnymi warstwami tworzyw. Jednym z nich jest płyta kartonowo-gipsowa, którą zespolono z resztą płyty, a drugim szklany welon, który pełni rolę funkcjonalnej okładziny. W skład płyt rezolowych wchodzi też folia aluminiowa, która — ze względu na wysoką wartość oporu dyfuzyjnego — pełni w zestawie rolę wkładki paroizolacyjnej. Znajduje się ona pomiędzy pianką rezolową a warstwą kartonowo-gipsową. Dzięki warstwie folii płyta jest dodatkowo chroniona przed działaniem wilgoci, a w konsekwencji — przed pojawianiem się grzybów i pleśni.

Właściwości płyt rezolowych — co warto wiedzieć?

Ze względu na obecność określonych tworzyw płyty rezolowe charakteryzują się dużą odpornością na bezpośrednie oddziaływanie ognia. Świadczy o tym przyjęta dla nich klasa reakcji na ogień. W związku z tym, że płyta jest już wstępnie wykończona, jej montaż jest łatwy i szybki. Proces nakładania struktur rezolowych ogranicza się w zasadzie do ich zagipsowania i pomalowania. Dzięki temu:

  • skraca się czas niezbędny na montaż systemu ociepleniowego,
  • ogranicza się koszty związane z montażem izolacji,
  • zmniejsza się ryzyko wystąpienia przypadkowych mostków termicznych.

Kiedy zdecydować się na montaż płyt rezolowych?

Atutem płyt rezolowych jest możliwość ich montażu na bardzo trudnych, nierównomiernych powierzchniach. Dzięki temu ocieplona struktura jest wyrównana i tworzy jednolitą powierzchnię. Warto dodać, że płyta rezolowa zyskuje — dzięki zastosowaniu farb o wysokim oporze dyfuzyjnym — dodatkowe właściwości paroizolacyjne. Opłacalność montażu systemu zwiększa niska wartość współczynnika przewodzenia ciepła, której wartość wynosi λ = 0,020 W/mK. Doskonałe właściwości termoizolacyjne sprawiają, że dzięki płycie JMAPartners można zaoszczędzić sporo przestrzeni (do 8 procent) na balkonach i tarasach. Co więcej, płyty można też stosować w budownictwie energooszczędnym, gdyż ich parametry są dostosowane do wymogów tego systemu.

Reasumując, ocieplenie z płyt rezolowych to doskonała alternatywa dla standardowych rozwiązań i systemów termoizolacyjnych. Na ich funkcjonalność wpływa też łatwość montażu i możliwość zastosowania go na trudnych i wymagających powierzchniach.