Dwór-Lwowski.pl

Dom, Ogród, Budownictwo, Wnętrze

Czy kamieniarstwo może być sztuką?

Czy kamieniarstwo może być sztuką?

Śmierć bliskiej osoby jest zawsze bardzo przykrym i ciężkim przeżyciem dla każdego z nas. Pogrążeni w żałobie musimy jednak pogodzić się z naturalną koleją rzeczy i zapewnić godny pochówek zmarłemu człowiekowi. Pogrzeb to ostatnia droga, która powinna być godna. Trzeba zdecydować o wielu rzeczach, między innymi o wyglądzie nagrobka. W obliczu śmierci często nie mamy głowy do myślenia o tak prozaicznych czynnościach, dlatego warto zastanowić się nad tym wcześniej. Kamieniarstwo oferuje wiele różnych form, na co się zdecydować?

Nagrobek z kamienia – czym się kierować przy wyborze?

Na co przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę? Zacznijmy od wyboru surowca, z którego stworzony zostanie nagrobek. Czym się kierować? Nagrobek musi być wytrzymały i odporny na wszelkie warunki atmosferyczne. Powinien posłużyć na wiele dziesiątek lat, a nie być odnawiany co roku. Najlepiej więc zdecydować się na surowiec, który jest dodatkowo zabezpieczany za pomocą specjalnych substancji. Liczy się także jego właściwe wykonanie i montaż.

Wybierając nagrobek z pewnością doświadczony kamieniarz zapyta się, w jakim miejscu będzie on postawiony. Ukształtowanie terenu oraz rodzaj gruntu jest bardzo ważny przy wyborze odpowiedniego surowca. Dlatego musimy to sprawdzić przed udaniem się do kamieniarza.

Ostatni czynnik, który jest jednak również ważny, to wygląd nagrobka. Możemy wybrać wielkość, kształt oraz wzornictwo i kolor. Przy tym kroku pomyślmy także o praktycznej stronie tej decyzji. Jasne, lakierowane nagrobki są bardzo ciężkie w utrzymaniu czystości. Wszelki piach, kurz i brud osiada na nich i pozostawia nieestetyczną powłokę.

Kamieniarstwo – ile kosztuje postawienie nagrobka?

Sprawdzone i doświadczone zakłady kamieniarskie często oferują więcej, niż samo stworzenie nagrobka. Mogą oni zamontować konstrukcje, a także wykończyć okolicę grobu oraz zaproponować pewne dodatkowe udogodnienia. Może być to na przykład ławeczka w pobliżu, na której będziemy mogli spokojnie usiąść i powspominać bliskich, którzy już odeszli z tego świata. Ciekawą opcję jest także zamontowanie schowka na znicze – obecnie wiele osób decyduje się na to praktyczne rozwiązanie.

Wszystkie elementy tworzy się w jednym stylu, tak, aby były ze sobą kompatybilne. Warto więc wybrać zakład, który może stworzyć wszystkie te elementy, aby naprawdę do siebie pasowały. Należy pamiętać, że wszystko to wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jednak warto pomyśleć, czy i tak w przyszłości takiego rozwiązania nie będziemy chcieli zastosować. Po pewnym czasie warto mieć miejsce, w którym ewentualnie zamontujemy schowek lub ławeczkę.

Kamieniarstwo Szczecin pozwala jednak na znalezienie takiego surowca i modelu wykonania, który będzie w zasięgu naszych możliwości finansowych. Już od kilku tysięcy złotych możemy stworzyć godny nagrobek, który będzie wytrzymały, solidny i gustowny. Dlatego sprawdźmy dokładnie oferty różnych zakładów kamieniarskich, aby wybrać ten, który jest sprawdzoną i rzetelną firmą. Będziemy mieć wtedy pewność, że wydane pieniądze będą udaną inwestycją.