Dwór-Lwowski.pl

Dom, Ogród, Budownictwo, Wnętrze

Skandynawski design a sztuka: jak wykorzystać wzory i grafiki do tworzenia wyjątkowych aranżacji

Skandynawski design a sztuka: jak wykorzystać wzory i grafiki do tworzenia wyjątkowych aranżacji

Skandynawski design jest uwielbiany przez setki osób na świecie. Styl pochodzący z północnych krajów Europy jest znany z prostych i funkcjonalnych rozwiązań. Do wzbogacenia całej aranżacji, można wykorzystać wzory i grafiki, które stworzą spójną całość ze stylem skandynawskim. Jak to zrobić? To omówimy w poniższym artykule!

Czym jest styl skandynawski?

Styl skandynawski od lat jest coraz bardziej popularny na całym świecie. Jakie są jego główne cechy?

  • Minimalizm – skandynawskie meble wyróżniają się tym, że przy jednoczesnym zachowaniu minimalizmu są bardzo pojemne, natomiast lampy skandynawskie są skonstruowane na podstawie prostych, geometrycznych wzorów i nie odznaczają się na tle reszty elementów w pomieszczeniu swoją często bogatą, ale stonowaną kolorystyką,
  • funkcjonalność – każdy element musi być wykorzystywany do czegoś praktycznego – skandynawskie wnętrza słyną z tego, że nie znajdują się w nich rzeczy, które nie mają żadnego zastosowania,
  • subtelne kolory i jasne meble -styl skandynawski opiera się na stonowanych kolorach, dzięki czemu zyskujemy możliwość dalszej aranżacji. Meble zwykle są białe i lakierowane. Ten zabieg pozwala uzyskać efekt odbijania światła, który jeszcze bardziej rozjaśnia wnętrze.

Podsumowując, styl skandynawski to swoiste połączenie stylu, elegancji, funkcjonalności, pojemności i jasnych kolorów, ale też minimalistycznych wzorów. Ten design charakteryzuje się tym, że pownien w pełni zaspokajać potrzeby wizualne wszystkich użytkowników. Dodatkowo idealnie pasuje do dużych i małych przestrzeni.

Jak połączyć sztukę i design skandynawski?

Skandynawskie designy charakteryzują się jasnością, przejrzystością i uporządkowaniem. Taki podział rzeczy wręcz błaga o to, by wyposażyć go w różnokolorowe, artystyczne dzieła sztuki. Dlaczego? Mimo wszystko, bez jakichkolwiek dodatków styl skandynawski może się szybko znudzić. Natomiast połączenie wzorzystego designu i sztuki minimalizmu jest bardzo proste! Dzięki uzyskiwanej estetyce mamy możliwość umieszczenia w niemal każdym pomieszczeniu wzorów i grafik różnego rodzaju.

Świetnym zespoleniem stylu skandynawskiego ze sztuką będą grafiki, przedstawiające naturę (np. góry) czy geometryczne kształty ukazujące piękno występujących w krajach nordyckich zwierząt np. renifery. W dodatku możemy pokusić się o wzbogacenie pomieszczeń roślinnością – najlepiej bogatą, wyróżniającą się taką jak storczyki, drzewka bonsai, bluszcze, czy drzewka oliwne. Oczywiście nie muszą być to tylko żywe rośliny, pięknie prezentują się właśnie te rodzaje roślin na plakatach, grafikach i wzorach. Jakie jeszcze aspekty sztuki można dodać w zakresie grafik i wzorów? Weźmy pod uwagę skandynawskie komody, które charakteryzują się prostym wyglądem. Dzięki niemu możemy postawić na komodzie przeróżne artystyczne elementy, które chcemy wyróżnić wśród całej aranżacji. Mogą to być np. grafiki wyjątkowych minerałów i figur geometrycznych w monochromatycznych ramkach. Wszystkie powyższe przykłady to tylko możliwość uzyskania inspiracji, do stworzenia własnego, harmonijnego połączenia sztuki ze skandynawskim designem.