Dwór-Lwowski.pl

Dom, Ogród, Budownictwo, Wnętrze

Nowoczesne oświetlenie, czyli stylowo i praktycznie

Nowoczesne oświetlenie, czyli stylowo i praktycznie

Nowoczesne wnętrza wymagają też nowoczesnego oświetlenia. Trudno wyobrazić sobie współczesny projekt, w którym króluje złocony żyrandol pełen kryształków. Zdecydowanie gryzłby się z kanapą z sieciówki. W związku z tym trzeba pamiętać o dopasowaniu oświetlenia do reszty pomysłu na wystrój. Jakie jest nowoczesne oświetlenie? O czym trzeba wiedzieć? O czym warto pamiętać?

Energooszczędne


Wiele nowoczesnych lamp jest założenia wyposażone w żarówki energooszczędne. Co jest znamienne, nowoczesne oświetlenie to w wielu przypadkach lampy LED. Dają one sporo światła przy mniejszym zużyciu energii elektrycznej. LEDy najczęściej występują w postaci listw lub punktowych oświetleń. Doskonale nadają się do ukrycia ich w stopniach schodów, w suficie, czy w dole szafek kuchennych. Praca w ich świetle nie jest uciążliwa, więc można śmiało z nich korzystać bez obaw o przemęczenie oczu. Listwy LEDowe są często wykorzystywane też do nowoczesnego oświetlenia mebli. Mogą być zamontowane w szklanych witrynach po to by wyeksponować ich zawartość. Mogą też być elementem nowoczesnej ramy łóżka. LEDy można też montować na dworze. Są specjalne lampy solarne, które zasilane są w pełni przez energię słoneczną. Oznacza to, że ogród jest oświetlony przez całą noc, a my nie płacimy wyższych rachunków za prąd. To wyjątkowo atrakcyjne rozwiązanie, które powinien rozważyć każdy miłośnik przyrody.

Odważne formy


Nowoczesne oświetlenie ma wiele imion. Z jednej strony, rekordy popularności biją lampy nawiązujące do stylu industrialnego. Są to duże, ozdobne żarówki umieszczone w metalowych kloszach. Są niezwykle wręcz minimalistyczne, ale równocześnie eleganckie. Jako dodatkowy atut można umieścić w nich żarówkę z dużym, wyraźnie zaznaczonym żarnikiem. Takie lampy nie dają zbyt dużo światła, ale są za to bardzo fascynujące. Ich przeciwieństwem są lampy w stylu glamour. Są one bardzo bogato zdobione. Ozdabia się je kryształkami (najczęściej wykonanymi z lekkiego tworzywa). Często imitują nawet żyrandole. Co ważne, mogą mieć bardzo odważne kolory, np. złoty, srebrny lub czarny.

Mocne kolory


Nowoczesne oświetlenie nie boi się barw. W związku z tym, klosze często są wykonane w bardzo intensywnych odcieniach. Bez trudu można kupić lampy o kloszu czerwonym, niebieskim, czy fioletowym. Wiele z nich ma pełnić funkcje bardziej ozdobne niż praktyczne. Doskonale uzupełniają one nowoczesne wnętrza pozbawione zbyt wielu elementów kolorystycznych. Świetnie wyglądają na białym tle.

Właściwie dobrany odcień


Warto też pamiętać, że każda wybierana przez nas lampa i żarówka emituje określony odcień światła. Te zimne, nadają się bardziej do pracy niż do wypoczynku. Do sypialni i salonu powinno stawiać się na światło żółte lub ciepłe białe. Pomaga ono się wyciszyć i uspokoić. Możliwość samodzielnego wyboru odcienia światła jest jednym ze znaków naszych czasów. Nasi dziadkowie nie mieli tej możliwości, więc powinniśmy z niej korzystać. Tutaj znów pojawia się temat LEDów. One również mogą występować w różnych odcieniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.