Dwór-Lwowski.pl

Dom, Ogród, Budownictwo, Wnętrze

Jak wybrać szafkę RTV? Na co zwrócić uwagę?

Jak wybrać szafkę RTV? Na co zwrócić uwagę?

Szafka RTV to jeden z podstawowych mebli, który zwykle znajduje się w naszym salonie. Musi być nie tylko funkcjonalna, ale również ładna, a często także pełni rolę dodatkowego schowka na przechowywane w pokoju przedmioty. Jak wybrać odpowiednią szafkę RTV? Sprawdź, co radzą fachowcy!

Szafka RTV – dobrze dobrana do telewizora

Wybierając szafkę RTV przede wszystkim należy dobrać ją odpowiednio do odbiornika telewizyjnego. Co to oznacza? Przede wszystkim odpowiednie rozmiary. Jest to szczególnie istotne, jeśli mamy duży telewizor. Szafka RTV nie powinna być szersza niż ekran, ponieważ sprawia to wrażenie niestabilności mebla i wprowadza do pokoju element nieuporządkowania.

Poza tym ważna jest także wysokość mebla. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka szafka powoduje, że telewizję ogląda się niekomfortowo siedząc na klasycznej kanapie czy sofie. Najlepiej, jeśli ekran telewizora umieszczony jest na linii wzroku osoby, która znajdzie się w pozycji siedzącej na kanapie czy fotelu znajdującym się naprzeciw odbiornika.

Funkcjonalna szafka RTV

Odpowiednio dobrana do salonu szafka RTV powinna nie tylko zapewniać komfortowe korzystanie z telewizora oraz dawać mu dobrą, stabilną postawę. Ważna jest także funkcjonalność samego mebla. Ważne jest, żeby szafka posiadała przestrzenie w postaci półek. To na nich umieszcza się sprzęt elektroniczny, np. dekoder czy odtwarzacz DVD. Takie urządzenia powinny mieć zapewnioną odpowiednią wentylację, dlatego półka jest lepszym rozwiązaniem niż zamknięta szafka.

Nie oznacza to, że szafka RTV nie powinna być wyposażona również w drzwiczki, przeciwnie. Zamykane przestrzenie do przechowywania są bardzo przydatne i mogą posłużyć jako dodatkowe schowki w pokoju. Najlepiej więc, jeśli mebel RTV posiada zarówno otwarte półki, jak i zamknięte szafki. Można w nich przechowywać przedmioty w ogóle niezwiązane ze sprzętem RTV.

Szafka RTV – odpowiednio wkomponowana w wystrój

Dobierając szafkę RTV do istniejącej aranżacji lub komponując nowy wystrój pokoju, zawsze należy dopasować stylistycznie szafkę do istniejących mebli. Oznacza to przede wszystkim dopasowanie stylu, ale także spójność kolorystyczną.

Łatwo tego dokonać, jeśli inne meble, np. stolik czy stół z krzesłami pochodzą od tego samego producenta – wówczas wystarczy zwykle jakiś numer czy nazwa, która pozwoli na idealne spasowanie pod względem wizualnym. Co jednak zrobić, jeśli np. wszystkie nasze meble mają np. kolor dębu sonoma? Wybierając szafkę innego producenta mamy małe szanse na idealne spasowanie barw. Rzeczywiście, w takiej sytuacji lepiej jest wybrać mebel dwukolorowy. Korpus szafki niech ma kolor kontrastowy (np. biały), a jedynie elementy wykończeniowe (w tym przypadku drzwiczki szafek) powinny nawiązywać do pozostałych mebli, czyli w naszym przykładnie przyjąć barwę dębu sonoma.